LG UQ7500 55" 4K Smart LED TV
-39%
Price in Bangladesh
৳59,999
from 1 seller
The lowest price of LG UQ7500 in Bangladesh is ৳59,999 only. Buy LG UQ7500 at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
Save 39%
৳98,900
৳ 59,999
📋 LG UQ7500 Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Model | ✅ UQ7500 |
| Brand | LG |
| Screen Size | 55" 4K |
| Panel | Flat |
| Resolution | 4K, 3840 x 2160p |
| Technology | LED |
| 3D Technology | 2D |
| Response Time | 5ms |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Contrast | Dynamic Contrast Enhancer |
| Brightness | Live Color |
| TV Tuner | Analog And Digital |
| Connectivity | 3 x USB / 2 x HDMI / Wi-Fi / Bluetooth V5.2 |
| Remote | Magic Remote |
| Operating System | WebOs |
📖 Overview
This LG UQ7500 is a 55-inch smart LED TV that comes with a 4K resolution display that provides visual quality and vivid colors. This TV is packed with streaming services with pre-installed that allow easy browsing of favorite content. Moreover, various action-packed games, gaming dashboards, adventure games, and HGiG technology help make the gaming experience faster and smoother. Moreover, it has various input connectivity that allow you to enjoy more entertainment.
Be the first to review
Share your experience with LG UQ7500 55" 4K Smart LED TV and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★