Lenovo IdeaPad 3 15ITL05 Core i5 11th Gen Laptop
-12%
Price in Bangladesh
৳42,000
from 1 seller
The lowest price of Lenovo in Bangladesh is ৳42,000 only. Buy Lenovo at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
Save 13%
৳48,000
৳ 42,000
📋 Lenovo Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-11400 11th Gen |
| Processor Speed | 12M Cache, up to 4.40 GHz |
| Screen Size | 15.6" FHD LED |
| RAM | 8GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | N/A |
| Graphics Card | Intel iris Graphics |
| Audio/Speaker | Dolby Advanced Audio Speaker |
| Networking | Wi-Fi 2 x 2 802.11ac, Bluetooth V5.0 |
| Webcam | 720p HD Webcam with Camera Shutter |
| Card Reader | 4-in-1 card reader supports SD / MMC / SDHC / SDXC |
| Battery | 2-cell Li-Ion, 35Wh |
| Keyboard | Backlit |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 14.26 x 9.98 x 0.78 inch |
| Product Weight (Kg) | 1.85 Kg |
| Series | Others |
📖 Overview
This Lenovo IdeaPad 3 15ITL05 laptop has Intel Core i5 11th generation processor that will provide responsive performance for daily tasks. It has 8GB DDR4 RAM and 256GB SSD which will provide enough storage space for documents, files and applications. The Lenovo laptop has 15.6" LED display that features Full HD resolution, 200nits brightness, and 45% NTSCC gamut.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo IdeaPad 3 15ITL05 Core i5 11th Gen Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★