Desktop PC Ryzen 5 5600G 512GB NVMe SSD
-10%
Price in Bangladesh
৳31,700
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Desktop PC Full Specification
| Item | Desktop PC |
|---|---|
| Desktop Type | Standard |
| Processor Type | AMD Ryzen 5 5600G |
| Processor Speed | 3.90GHz Up to 4.40GHz |
| Main Board | MSI B450-A Pro Max II |
| Monitor | Not included |
| RAM | Corsair 8GB DDR4 3200MHz |
| Hard Disk | HP 512GB Nvme |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | 4GB built in Radeon Graphics |
| Audio / Speaker | 7.1 |
| Networking | 10/100/1000 |
| Casing | OVO 1901B ICE CUBE Mini |
| Software | Windows 10,11 |
📖 Overview
This desktop PC comes with an MSI 450-A Pro Max II motherboard, Value Top Neo 450-watt power supply, Corsair 8GB DDR4 3200MHz, and HP 512GB Nvme. It also includes an ADM Ryzen 5 5600G processor, which can offer a high-speed base frequency speed of 3.90GHz Up to 4.40GHz of turbo speed. Additionally, the PC includes Radeon graphics and OVO 1901B ICE CUBE Mini Casing.
Be the first to review
Share your experience with Desktop PC Ryzen 5 5600G 512GB NVMe SSD and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★