LG UR8050 55" 4K WebOS Smart Television
Price in Bangladesh
৳94,900
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 LG UR8050 Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Model | ✅ UR8050 |
| Brand | LG |
| Screen Size | 55" |
| Panel | Flat |
| Resolution | 3840 x 2160p, 4K |
| Technology | LED |
| 3D Technology | 2D |
| Response Time | 2ms |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Contrast | HDR10 / HLG |
| Brightness | Analog And Digital |
| Sound | 20W |
| Connectivity | Wi-Fi, HDMI, LAN, USB, Bluetooth V5.0 |
| Remote | Magic Remote |
| Operating System | WebOs |
📖 Overview
This LG UR8050 55" LED television comes with extraordinary detail with an HDR10 Pro that gives greater brightness levels and enhances the viewing experience. It features a smart assistants and connectivity that can be found on LG UHD TV facilities also,support Apple AirPlay, Amazon Alexa built-in, HomeKit, and Matter. Also, smart webOS platforms can be run by OTT apps like Netflix, Prime Video, Disney+ Hotstar, and many more.
Be the first to review
Share your experience with LG UR8050 55" 4K WebOS Smart Television and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★