Long Ran Gold Mono 280W N-type Solar Panel
-14%
Price in Bangladesh
৳10,080
from 1 seller
The lowest price of Long ran gold mono 280w n-type solar panel in Bangladesh is ৳10,080 only. Buy Long ran gold mono 280w n-type solar panel at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Nawabpur, Dhaka
Save 14%
৳11,760
৳ 10,080
📋 Solar Panel Full Specification
| Item | Solar Panel |
|---|---|
| Cell Type | Monocrystalline Silicon |
| Number of Cell | 16 BB |
| Front Glass | Anti-reflection Coating Double Glass |
| Maximum Power | 280 Watt |
| Voltage | 12V |
| Rated Maximum Power | 280watt |
| Maximum Power Voltage | 31.89 V |
| Maximum Power Current | 8.78 A |
| Short Circuit Current | 9.25 A |
| Open Circuit Voltage | 39.1 V |
| Module Efficiency | 17.2 % |
| Maximum System Voltage | 1000VDC |
| Operating Temperature | -40c-+ 85c |
| Dimension | 1722 x 765 x 35mm |
📖 Overview
This Long Run Gold Mono is an N-type solar panel that has been designed with high-efficiency, half-cut cells. It comes with a maximum power rating of 280 watts, where a voltage range of 12 volts, so this solar panel perfect for residential and commercial use. Moreover, it features half-cut technology that plays a significant role in increasing the performance of the panel by reducing resistive losses.
Be the first to review
Share your experience with Long Ran Gold Mono 280W N-type Solar Panel and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★