Longi Hi-MO 6 575W Solar Panel
-3%
Price in Bangladesh
৳15,500
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Solar Panel Full Specification
| Item | Solar Panel |
|---|---|
| Cell Type | mono PERC with half-cut technology |
| Front Glass | 3.2mm Coated Tempered Single Glass |
| Maximum Power | 575W |
| Maximum Power Voltage | 43.91V |
| Maximum Power Current | 13.12Amp |
| Short Circuit Current | 14.14Amp |
| Open Circuit Voltage | 52.06V |
| Module Efficiency | 22.5% Max |
| Weight | 27.5Kg |
| Dimension | 2278 x 1134 x 35mm |
📖 Overview
The Longi Hi-MO 6 is a high efficiency solar panel with a maximum capacity of up to 575W. It has a low lid mono PERC with half-cut technology. Its STC Short Circuit Current is 14.14Amp and STC Voltage at Maximum Power is 43.91V. This solar panel is a new generation HPBC cell technology with high-efficiency cells and opens a new chapter in mass production.
Be the first to review
Share your experience with Longi Hi-MO 6 575W Solar Panel and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★