Luminous Eco Watt Neo 800 Square Wave Inverter
-13%
Price Range in Bangladesh
from
৳8,200
to
৳8,500
across 5 sellers
The lowest price of Luminous Eco Watt Neo 800 in Bangladesh is ৳8,200 only. Buy Luminous Eco Watt Neo 800 at the best price from BDStall. There are currently 5 sellers available. Prices range up to ৳8,500 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 5 in Bangladesh
Nawabpur, Dhaka
Save 20%
৳10,200
৳ 8,200
Motijheel, Dhaka
Save 22%
৳10,500
৳ 8,200
Motijheel, Dhaka
Save 14%
৳9,500
৳ 8,200
📋 Luminous Eco Watt Neo 800 Full Specification
| Item | IPS |
|---|---|
| Model | ✅ Eco Watt Neo 800 |
| Brand | Luminous |
| IPS Type | Electric |
| Inverter Capacity (VA) | 700VA |
| Inverter Rated Power (Watt) | 588 Watt |
| Inverter Frequency | 50 / 60 Hz |
| Battery Included | No Battery Included |
| Battery Capacity | 12V 100AH to 250AH |
| Overloading Protection | Yes |
| Overcharging Protection | Yes |
| Short Circuit Protection | Yes |
| Sinewave | Intelligent Square Wave technology |
| Display | LED |
| Input Voltage | As low as 100V & Eco mode-180V to 260V |
📖 Overview
Luminous Eco Watt Neo 800 square wave inverter provides extra load handling capacity than other UPSs with comparable ratings and allows it to run more loads. In order to charge safely, efficiently, and with extended battery life, it uses a three-stage charging system. This inverter is compatible with a large battery variety, including Flat Plate, Tubular, and VRLA batteries, and includes an integrated sophisticated thermal management system to shut down the system in the event of overheating (SMF).
Be the first to review
Share your experience with Luminous Eco Watt Neo 800 Square Wave Inverter and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★