Samsung 43DU8000 43" Crystal 4K UHD HDR Smart TV
Price Range in Bangladesh
from
৳47,500
to
৳48,500
across 2 sellers
The lowest price of Samsung 43DU8000 in Bangladesh is ৳47,500 only. Buy Samsung 43DU8000 at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳48,500 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
৳ 47,500
Cantonment, Dhaka
৳ 48,500
📋 Samsung 43DU8000 Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Model | ✅ 43DU8000 |
| Brand | Samsung |
| Screen Size | 43" |
| Panel | Flat |
| Resolution | 4K, 3840 x 2160p |
| Technology | LED |
| 3D Technology | 2D |
| Response Time | 2ms |
| Refresh Rate | 100Hz |
| Contrast | Mega Contrast, Contrast Enhancer |
| Brightness | HDR10, Hybrid Log Gamma |
| TV Tuner | Digital / Analog |
| Sound | Sound Output (RMS) 20W, 2CH Speaker Type, Q-Symphony, Adaptive Sound, OTS Lite |
| Connectivity | Bluetooth v5.2, Built In Wi-Fi, 3 x HDMI, 2 x USB, 1 x Ethernet, 1 x Headphone Jack, 1 x Audio out, 1 x RF Connectivity Input |
| Remote | Voice Control Remote |
| Operating System | Tizen |
📖 Overview
This Samsung 43DU8000 television comes with a 43 inch LED screen with Crystal UHD resolution of 3840 x 2160p. It features 4K scalability with Samsung's Crystal Processor 4K, helps to transform every single pixel for enhanced content. Samsung DU8000 gives you a opportunity to play games without a console. Also, it has some amazing functions such as support Wi-Fi, USB, HDMI, Bluetooth, Ethernet, and smart connectivity. With its superior picture quality, smart functionality, and elegant design makes it more dependable while using.
Be the first to review
Share your experience with Samsung 43DU8000 43" Crystal 4K UHD HDR Smart TV and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★