Samsung Galaxy Tab A 2019
-50%
Price in Bangladesh
৳9,900
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Samsung Galaxy Tab A SM-T290 Full Specification
| Item | Tablet |
|---|---|
| Model | ✅ Galaxy Tab A SM-T290 |
| Brand | Samsung |
| Processor | Qualcomm SDM429 |
| RAM | 2GB |
| Storage | 32GB |
| Screen | 8.0-inch TFT LCD Display with 800 x 1280p pixel Resolution |
| Sound | Stereo speakers |
| SIM | Nano-SIM (cellular model only) |
| Connectivity | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, Bluetooth 4.2, A2DP, LE |
| Camera | Single<br>Main Camera: 8MP, AF<br>Selfie Camera: 2MP<br>1080p at 30fps Video Recording |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery | 5100mAh Li-Po Non-removable |
| Product Weight | 1.19kg |
📖 Overview
The Galaxy Tab A SM-T290 tablet arrives with a built with Qualcomm SDM429 powerful processor. It has an 8-inch TFT LCD with 800 x 1280 pixel resolution that is suitable for watching videos and playing games. It offers 2GB RAM and 32GB ROM of huge storage capacity and supports a Nano-SIM. It also features an 8MP main camera and a 2MP selfie camera with 1080p at 30fps video resolution for better picture quality. Moreover, it has a massive 5100mAh battery backup that can last for a long time.
Be the first to review
Share your experience with Samsung Galaxy Tab A 2019 and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★