Samsung Q70D 85" Class QLED 4K Smart TV
-30%
The lowest price of Samsung QA85Q70DAUXZN in Bangladesh is ৳328,999 only. Buy Samsung QA85Q70DAUXZN at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳329,000 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
📋 Samsung QA85Q70DAUXZN Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Model | ✅ QA85Q70DAUXZN |
| Brand | Samsung |
| Screen Size | 85" |
| Panel | Flat |
| Resolution | 4K |
| Technology | QLED |
| 3D Technology | 2D |
| Response Time | 3ms |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | HDR10, HDR10+, Hybrid Log Gamma |
| TV Tuner | Digital and Analog |
| Sound | 10W + 10W Sound Output, 2-Channel Speaker |
| Connectivity | 4 x HDMI, Wi-Fi Certified 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth V5.2, 2 x USB, HDMI Quick Switch, eARC |
| Remote | Remote Control |
| Operating System | Tizen |
📖 Overview
Samsung QA85Q70DAUXZN Review by Bdstall
Motion Xcelerator 120Hz: This TV motion rate is up to 120Hz, which guarantees ultra-smooth visuals and ultra-low input lag for responsive gameplay. It is designed for next generation consoles.
100% Color Volume with Quantum Dot: Quantum dots enhance brightness and transform light into vivid and accurate colors for naturally bright and colorful images in over a billion cinematic colors, so what you watch on TV comes alive with more detail and realism.
Smart TV powered by Tizen: This smart TV is powered by Tizen and offers 4K films, TV shows, and all your catch-up TV apps, including Netflix, BBC iPlayer, Disney+, Apple TV and NOW apps.
Samsung TV Plus: With Samsung TV Plus you can watch 1000's of TV shows and movies for free. Instant access to live shows like The Jamie Oliver Channel and The Graham Norton and other on-demand entertainment. Also stream the latest news on CNN and watch kids' shows, sports highlights and more with no strings attached.
Dual LED: This Samsung TV uses Dual LED technology that uses warm and cool LEDs to illuminate the TV, so whether you're watching a documentary set in the Sahara or a movie scene in the depths of the ocean, you'll always see truer colors and bolder contrasts.
Al Sound: This TV optimizes the sound using Al and 20 neural networks, which automatically adjusts the sound to your seating position, and clarifies the voice over background noise, so it adapts the sound to match the content you're watching and hears every detail.
Be the first to review
Share your experience with Samsung Q70D 85" Class QLED 4K Smart TV and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
How would you rate it?