Dell Latitude E-7270 Core i5 6th Gen Ultra Slim Laptop
-5%
Price Range in Bangladesh
from
৳18,500
to
৳19,000
across 2 sellers
The lowest price of Dell in Bangladesh is ৳18,500 only. Buy Dell at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳19,000 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
Barisal Sadar, Barisal
Save 5%
৳19,500
৳ 18,500
ElephantRoad, Dhaka
Save 5%
৳20,000
৳ 19,000
📋 Dell Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-6310M 6th Generation |
| Processor Speed | 2.4 GHz Clock Speed Maximum Turbo Speed 3GHz, 3 Cache |
| Screen Size | 12.5" Anti-Glare Wide LED FHD |
| RAM | 8GB |
| Hard Disk | 256GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics |
| Networking | WiFi / LAN |
| Webcam | Yes |
| Battery | 55Whr, 4 Hours Battery Backup |
| Keyboard | Backlight Keyboard |
| Software | Windows |
| Ports | SIM Port |
| Extra Slot | USB 3.0 Connector with PowerShare |
| Product Weight (Kg) | 1.26Kg |
| Series | Others |
📖 Overview
Dell Latitude E-7270 laptop features 8GB DDR3 RAM, 256GB SSD storage capacity, 12.5" HD display, 1366 x 768-pixel screen resolution, Intel Core i5-6310M 6th generation processor, and 2133 MHz memory speed.
Be the first to review
Share your experience with Dell Latitude E-7270 Core i5 6th Gen Ultra Slim Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★