Sony Bravia KD-43X80L 43" 4K UHD Smart TV
-10%
Price in Bangladesh
৳82,999
from 1 seller
The lowest price of Sony Bravia KD-43X80L in Bangladesh is ৳82,999 only. Buy Sony Bravia KD-43X80L at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Uttara, Dhaka
Save 11%
৳93,000
৳ 82,999
📋 Sony Bravia KD-43X80L Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Model | ✅ Bravia KD-43X80L |
| Brand | Sony |
| Screen Size | 43" LCD UHD Display |
| Panel | Flat |
| Resolution | 3840 x 2160 (4K Ultra HD) |
| Technology | LED |
| 3D Technology | 2D |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Contrast | Object-based HDR remaster, Dynamic Contrast Enhancer |
| Brightness | Custom |
| TV Tuner | Yes |
| Sound | Dolby Audio, Full Range (Bass Reflex) x 2 Bass Reflex Speaker, X-Balanced Speaker |
| Connectivity | Wi-Fi Certified 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth version 4.2 |
| Remote | Yes |
| Operating System | Android |
| Dimension | TV Without Stand: Approx. 964 x 563 x 69mm<br>TV With Stand: Approx. 964 x 630 x 284 mm |
📖 Overview
This Sony Bravia KD-43X80L Smart TV comes with a large 43 inch 4K UHD LCD display that gives an immersive view and its stunning 4K resolution gives an amazing quality clarity and color reproduction. It is equipped with Dynamic Contrast Enhancer can enhance the picture quality and 60Hz refresh rate gives a fast & smooth viewing experience. It has a powerful 4K HDR Processor X1 that gives fast processing and realistic color. It has a user-friendly interface and it has access to thousands of apps from the Google Play Store.
Be the first to review
Share your experience with Sony Bravia KD-43X80L 43" 4K UHD Smart TV and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★