HP 15-fd0095 Core i5 12th Gen 15.6″ FHD
-4%
Price in Bangladesh
৳49,500
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 HP Full Specification
| Item | Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5 12th Gen |
| Processor Speed | Up to 4.4GHz with Intel Turbo Boost Technology, 12MB L3 cache, 10 cores, 12 threads |
| Chipset | Intregated with processor |
| Screen Size | 15.6" diagonal, FHD (1920 x 1080), narrow bezel, anti-glare, 250 nits, 45% NTSC |
| RAM | 8GB DDR4-3200 MHz RAM (1 x 8 GB) |
| Hard Disk | 512GB PCIe NVMe SSD |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | Win-11 Home |
| Graphics Card | Intel Iris Xe Graphics |
| Audio/Speaker | Integrated stereo speakers Integrated microphone |
| Networking | Wi-Fi-6, Bluetooth, LAN |
| Webcam | 720p HD Camera with Temporal Noise Reduction |
| Battery | 3-Cell, 41Wh Lithium-ion battery |
| Keyboard | Full size keyboard with numeric keypad |
| Ports | 1 x USB Type-C 5Gbps signaling rate (supports data transfer only and does not support charging or external monitors) | 2 x USB Type-A 5Gbps signaling rate | 1 x AC smart pin |
| Product Weight (Kg) | 1.59 Kg |
| Series | Others |
📖 Overview
This HP HP 15-fd0095 laptop arrives with an intel core i5 12th generation processor that can generate Up to 4.4GHz speed. In addition, this laptop includes a 15.6" diagonal FHD screen, 8GB RAM, 512GB SSD, integrated Intel Iris Xe Graphics, 720p HD webcam, Smart card reader, Wi-Fi-6, & Bluetooth connectivity.
Be the first to review
Share your experience with HP 15-fd0095 Core i5 12th Gen 15.6″ FHD and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★