HP ProBook 450 G8 i5 11th Gen 16GB / 256GB Gaming
-3%
Price in Bangladesh
৳53,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5 11th Generation |
| Processor Speed | 2.4 GHz Base Clock Speed, up to 4.2 GHz with Intel Turbo Boost Technology 4 Cores and 8 MB Cache |
| Chipset | Integrated with Processor |
| Screen Size | 15.6 Inch Diagonal FHD UWVA eDP and PSR Anti-Glare |
| RAM | 16GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel Iris Xe 8GB Graphics |
| Audio/Speaker | Integrated Stereo Speakers / 2W/4 ohm Per Speaker |
| Networking | Wireless / LAN / WWAN / Ethernet |
| Webcam | 720p HD Camera |
| Card Reader | MicroSD Card Reader |
| Battery | HP Long Life 3-cell, 45Wh Li-ion Polymer |
| Keyboard | Standard |
| Software | Windows 10 |
| Dimensions (W x D x H) | 35.94 x 23.67 x 1.98 cm |
| Product Weight (Kg) | 1.74Kg |
| Series | HP Probook |
📖 Overview
This HP ProBook 450 G8 laptop is equipped with 16GB of DDR4 RAM, a 256GB SSD for storage, dual-channel memory support, a spill-resistant design, an optional backlight feature, and DuraKeys. It includes a USB 3.1 Gen 2 Type-C port, an RJ-45 Ethernet port, a headphone and microphone combo jack, and is powered by the HP Smart 65W Original adapter.
Be the first to review
Share your experience with HP ProBook 450 G8 i5 11th Gen 16GB / 256GB Gaming and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★