Konka KG120-12B13 Front Load 12Kg Washing Machine
-15%
Price in Bangladesh
৳50,990
from 1 seller
The lowest price of Konka in Bangladesh is ৳50,990 only. Buy Konka at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Pallabi, Dhaka
Save 15%
৳59,990
৳ 50,990
📋 Konka Full Specification
| Item | Washing Machine |
|---|---|
| Brand | Konka |
| Washing Method | Fully Automatic |
| Washing Capacity | 12 Kg |
| Motor Speed | 1200 rpm |
| Inverter Technology | Yes |
| Washer Load Type | Front Load |
| Control Panel | LED Display |
| Wash Programs | Cotton, Smart Kids wear, Synthetics, Rapid Wash, Underwear, Wool, Spin Down, Silk Rinse & Spin Summer |
| Child Lock | Yes |
| Power Supply | 220-240V / 50Hz |
| Dimension (WxDxH) | 84×60×59mm |
| Weight | 67 Kg |
📖 Overview
This Konka KG120-12B13 front load washing machine offers 12 kg washing capacity. It has inverter technology (A+++) for energy efficiency. This washing machine has the ability to work fully automatically and its motor speed is 1200 rpm. It has multiple wash programs like Cotton, Synthetics and Rapid Wash. This KG120-12B13 washing machine also has a user-friendly LED display, 24-hour delay start and a failure detection system. So that it is a reliable choice for everyday laundry.
Be the first to review
Share your experience with Konka KG120-12B13 Front Load 12Kg Washing Machine and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★