Dell Inspiron 15 5570 Core i7 8th Gen
Price in Bangladesh
৳32,500
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Dell Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Core i7-8550U 8th Generation |
| Processor Speed | Base Frequency 1.8GHz up to 4.0GHz, 8MB Cache |
| Chipset | Intel |
| Screen Size | 15.6-inch FHD 1920 x 1080p Anti-glare LED-Backlit |
| RAM | 8GB DDR4 |
| Hard Disk | 128GB SSD + 500GB HDD |
| Disk Type | SSD + HDD |
| Optical Drive | R/W |
| Graphics Card | Intel UHD 620 Graphics, Radeon 530 4GB GDDR5 Graphics |
| Audio/Speaker | Realtek HD Audio |
| Networking | Gigabit LAN, Wireless 1704 802.11b/g/n with Bluetooth v4.0 |
| Webcam | 2MP HD Cam |
| Card Reader | 3-in-1 SD Card Reader |
| Battery | 4 Cell |
| Product Weight (Kg) | 1.8Kg |
| Other Features | 1 x USB 3.1 Gen 1<br>1 x US2.0<br>2 x HDMI 1.4b |
| Series | Others |
📖 Overview
Dell Inspiron laptop has 8GB RAM, 128GB SSD + 500GB HDD storage capacity, security cable slot, 3 hours battery backup, and 19.9 x 380 x 258mm dimension.
Be the first to review
Share your experience with Dell Inspiron 15 5570 Core i7 8th Gen and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★