S6S 4K Dual Camera GPS Drone
Price in Bangladesh
৳13,800
from 1 seller
The lowest price of S6S in Bangladesh is ৳13,800 only. Buy S6S at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Mirpur Store
Mirpur, Dhaka
৳ 13,800
📋 S6S Full Specification
| Item | Drone |
|---|---|
| Model | ✅ S6S |
| Camera | 4K Dual Camera |
| Real-time Video Transmitter | Yes |
| Flight Time | 20-25 minutes |
| Charging Time | 60 minutes |
| Battery | 7.4V/2500mAh |
| Drone Movement | Forward / backward / Turn Left and Right |
| Control Distance | 2000 Meter |
| Low Battery Signal | Yes |
| Remote Control | Yes |
| Auto Return Button | Yes |
| Sensors | Gimbal Image Stabilizer |
| Drone Weight | 150g |
📖 Overview
This S6S GPS Drone has 4K dual cameras that can take pictures of different beauty. It includes GPS optical flow dual positioning mode that has indoor optical flow hover and outdoor GPS hover. It offers a 1600mAh Lipo-Battery that provides 20-25 minutes of flight time and 60 minutes of charging time. Moreover, its 1503 brushless motor ensures stronger power and longer service life.
Be the first to review
Share your experience with S6S 4K Dual Camera GPS Drone and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★