Samsung CU8100 65" Crystal UHD 4K Tizen TV
Price Range in Bangladesh
from
৳105,000
to
৳114,999
across 2 sellers
The lowest price of Samsung CU8100 65" in Bangladesh is ৳105,000 only. Buy Samsung CU8100 65" at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳114,999 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
৳ 105,000
ElephantRoad, Dhaka
Save 4%
৳120,000
৳ 114,999
📋 Samsung CU8100 65" Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Model | ✅ CU8100 65" |
| Brand | Samsung |
| Screen Size | 65" |
| Panel | Flat |
| Resolution | 4K |
| Technology | LED |
| 3D Technology | 2D |
| Connectivity | Wireless LAN Built-inches: (WiFi: 5), Bluetooth: BT v5.2 |
| Operating System | Tizen |
📖 Overview
This Samsung CU8100 TV appears with a 65-inch crystal UHD screen that can produce picture quality up to 4K resolution. It runs on Tizen, a Linux-based operating system, which makes it highly suitable for smart connections. Its Airslim design makes it versatile and it delivers excellent sound and true-to-life picture performance. With the CU8100, you get a voice-controlled solar cell remote, Bluetooth, Wi-Fi, accessibility, Q-Symphony, dual audio, and much more.
Be the first to review
Share your experience with Samsung CU8100 65" Crystal UHD 4K Tizen TV and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★