Samsung DU8100 43" Crystal UHD 4K Smart TV 2024
Price Range in Bangladesh
from
৳39,490
to
৳40,500
across 3 sellers
The lowest price of Samsung DU8100 in Bangladesh is ৳39,490 only. Buy Samsung DU8100 at the best price from BDStall. There are currently 3 sellers available. Prices range up to ৳40,500 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 3 in Bangladesh
Pallabi, Dhaka
৳ 39,490
Mirpur, Dhaka
৳ 39,990
Cantonment, Dhaka
৳ 40,500
📋 Samsung DU8100 Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Model | ✅ DU8100 |
| Brand | Samsung |
| Screen Size | 43" |
| Panel | Flat |
| Resolution | 4K resolution (3840 x 2160p) |
| Technology | LED |
| 3D Technology | 2D |
| Refresh Rate | 50Hz |
| Contrast | Mega Contrast, Contrast Enhancer |
| TV Tuner | Digital Broadcasting: DVB-T2CS2, Analog Tuner, TV Key |
| Sound | 20W RMS output with features like Adaptive Sound and Object Tracking Sound, Adaptive Sound, Q-Symphony, OTS Lite |
| Connectivity | Wi-Fi 5, Bluetooth v5.2, 1 x Ethernet (LAN), 3 x HDMI ports, and 2 x USB ports. |
| Operating System | Tizen |
📖 Overview
This Samsung DU8100 Smart TV appears with a 43" crystal screen with extremely clear visuals with 3840 x 2160p UHD resolution. It features vibrant and lifelike colors with Dynamic Crystal Color technology. Moreover, it has a crystal processor 4K, HDR 10+, and Mega Contrast, smart connectivity with Bixby Voice Assistant, HDR support, Crystal Processor 4K, Adaptive Sound technology, Game Mode, Wi-Fi, HDMI, USB ports and Bluetooth connectivity.
Be the first to review
Share your experience with Samsung DU8100 43" Crystal UHD 4K Smart TV 2024 and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★