HP EliteBook 820 G3 Core i5 6th Gen 8GB RAM
-23%
Price Range in Bangladesh
from
৳20,000
to
৳20,999
across 2 sellers
The lowest price of HP in Bangladesh is ৳20,000 only. Buy HP at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳20,999 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
Banasree, Dhaka
Save 23%
৳26,000
৳ 20,000
Mirpur, Dhaka
৳ 20,999
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Mini |
| Processor Type | Intel Core i5-6300U 6th Generation |
| Processor Speed | 2.3GHz Turbo Boost Up to 2.8GHz, 3MB Cache |
| Screen Size | 12.5" HD Display |
| RAM | 8GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel HD Graphics 520 |
| Audio/Speaker | 2 Premium Stereo Speakers |
| Networking | Gigabit LAN, Wi-Fi, Bluetooth, VGA, HDMI, USB2.0 |
| Webcam | Optional 720p HD Webcam |
| Card Reader | Yes |
| Battery | HP 3-cell Long Life Li-Ion (46 WHr) |
| Keyboard | Backlit |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 291 x 181.9 X 3 mm |
| Product Weight (Kg) | 1.2 Kg |
| Series | HP EliteBook |
📖 Overview
HP EliteBook 820 G3 laptop is powered by an Intel Core i5 6th generation processor with a maximum turbo frequency of 2.8GHz, and 3MB cache. The laptop comes with 8GB DDR4 RAM, 256GB SSD storage capacity, an HD webcam, a USB 3.0 charging port, and a headphone/microphone combo.
Be the first to review
Share your experience with HP EliteBook 820 G3 Core i5 6th Gen 8GB RAM and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★