Dell Latitude 5490 Core i5 8th Gen 16GB / 256GB
-28%
Price in Bangladesh
৳21,500
from 1 seller
The lowest price of Dell latitude 5490 core i5 8th gen 16gb / 256gb in Bangladesh is ৳21,500 only. Buy Dell latitude 5490 core i5 8th gen 16gb / 256gb at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
Save 28%
৳30,000
৳ 21,500
📋 Used Laptop Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-8250U 8th Gen |
| Processor Speed | Base Frequency 2.1GHz up to 4.2GHz |
| Screen Size | 14" FHD LED IPS |
| RAM | 16GB |
| Hard Disk | 256GB M.2 |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics 620 |
| Audio/Speaker | Stereo Speaker |
| Networking | Intel Dual-Band Wireless-AC 8265 Wi-Fi + BT 4.2 Wireless Card |
| Webcam | Dell True Vision HD Camera |
| Battery | 4-Cell 68Whr Express Charge Capable Battery |
| Dimensions (W x D x H) | 19.6 x 323.05 x 216 mm |
| Product Weight (Kg) | 1.6 Kg |
| Series | Dell Latitude |
📖 Overview
This Dell Latitude 5490 features an Intel Core i5 8th generation processor, 16GB RAM, and 256GB SSD storage capacity. It features a 14" display and 3 hours of battery backup. This latitude 2-in-1 laptop delivers all-day work with more secure and manageable capabilities in a stunning style you'll be proud to carry. We have the perfect solution to enable you to work anywhere, whether you're on the go, at your desk, or working from a coffee shop.
Be the first to review
Share your experience with Dell Latitude 5490 Core i5 8th Gen 16GB / 256GB and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★