Sonali HG13000CXS 11kW Honda Engine Generator
Price in Bangladesh
৳320,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Sonali HG13000CXS Full Specification
| Item | Generator |
|---|---|
| Model | ✅ Sonali HG13000CXS |
| Generator Type | Industrial |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Model | Honda GX690 |
| Rated Power | 10kW |
| Standby Power | 11kW |
| Number of Cylinder | 4-Stroke OHV Single-Cylinder Gasoline Engine with Forced Air-Cooled |
| Phase | Single Phase |
| Voltage | 220 Volts |
| Frequency | 50 Hz |
| Engine RPM | 3000 RPM |
| Power Factor | 1 Cos |
| Max Output | 16kW / 22.1 HP |
| Starting System | Electric |
| Fuel Tank Capacity | 40 Ltr |
| Displacement | 688cc |
| Ignition System | Non-Contact Transistorize Magneto |
| Fuel Consumption | 5 Ltr/Hr |
| Dimension | 1115 x 700 x 1075mm |
| Weight | 158 Kg |
| Origin | Japan |
📖 Overview
The Sonali HG13000CXS generator has a maximum output of 11KW and a production rate of 10KW. This generator uses a Honda 4-Stroke OHV Single-Cylinder Gasoline Engine with Forced Air-Cooled type engine. It has a 40-liter fuel capacity tank. The power plant consumes 5 liters of fuel per hour. The petrol generator is ideal for a bank, restaurant, office, showroom, superstore, construction site, multistoried building, factory, or apartment use.
Be the first to review
Share your experience with Sonali HG13000CXS 11kW Honda Engine Generator and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★