Apple Macbook Pro Intel Core i5 2017
-16%
Price in Bangladesh
৳46,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Apple Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Apple |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Macbook |
| Processor Type | Intel Core i5 |
| Processor Speed | 2.3GHz dual-core Intel Core i5, Turbo Boost up to 3.6GHz |
| Chipset | Intel |
| Screen Size | 13.3-inch Retina LED-backlit |
| RAM | 8GB DDR3 2133 MHz |
| Hard Disk | 256GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel Iris Plus Graphics 640 |
| Audio/Speaker | Stereo Speakers with High Dynamic Range Two Microphones 3.5 mm Headphone Jack |
| Networking | Wi-Fi IEEE 802.11a/b/g/n Compatible & Bluetooth 4.2 |
| Webcam | 720p FaceTime HD Camera |
| Card Reader | Yes |
| Battery | Up to 6.5 hours of Local Video Playback |
| Keyboard | Backlit Magic Keyboard |
| Software | macOS |
| Dimensions (W x D x H) | 11.97 x 8.36 x 0.59 inche |
| Product Weight (Kg) | 1.37 kg |
| Series | Others |
📖 Overview
This MacBook Pro has a 2.3GHz dual-core Intel Core i5 processor with Turbo Boost up to 3.6GHz that gives a faster and smoother using experience. Also, it features 8GB RAM 256GB SSD Hard Disk with 720p FaceTime HD camera, and adapters for VGA, HDMI, DVI, and Thunderbolt 2 output. Moreover, the Apple MacBook Pro 2017 includes a 13.3-inch diagonal LED-backlit display with IPS technology, a native resolution of 2560 by 1600 at 227 pixels per inch, and a brightness of 500 nits.
Be the first to review
Share your experience with Apple Macbook Pro Intel Core i5 2017 and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★