Apple MacBook Pro M1 2020 16GB / 2TB SSD
-4%
Price in Bangladesh
৳118,500
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Apple Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Apple |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Macbook |
| Processor Type | M1 Chip- Late 2020 |
| Processor Speed | 3.2 GHz |
| Screen Size | 13.3" Retina (2560 x 1600p) |
| RAM | 16GB |
| Hard Disk | 2TB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Built-in |
| Audio/Speaker | Stereo Speakers Stereo Speakers / Three Microphones / 3.5mm Headphone Jack |
| Networking | 802.11ac Wi-Fi wireless networking; IEEE 802.11a/b/g/n compatible Bluetooth V4.2 wireless technology |
| Webcam | 720p FaceTime HD Camera |
| Battery | 49.9Wh Lithium Polymer Battery |
| Product Weight (Kg) | 1.25 Kg |
| Series | Others |
📖 Overview
This Apple MacBook Pro 13 A2338 2020 is equipped with an M1 Chip-Late processor that can generate speed up to 3.2 GHz so, it provides excellent performance for demanding tasks such as programming, video and photo editing, filming, and other intensive workloads. Additionally, it features 16GB of RAM, a 2TB SSD, a 13.3" Retina diagonal LED-backlit display, a touch bar, Bluetooth, Wi-Fi, and an HD webcam.
Be the first to review
Share your experience with Apple MacBook Pro M1 2020 16GB / 2TB SSD and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★