Apple Macbook Pro M1 2020 8GB RAM / 1TB SSD
Price in Bangladesh
৳92,000
from 1 seller
The lowest price of Apple in Bangladesh is ৳92,000 only. Buy Apple at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
৳ 92,000
📋 Apple Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Apple |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Macbook |
| Processor Type | Intel Core i5 |
| Processor Speed | Base Frequency 1.4GHz and Up to 3.9GHz |
| Chipset | Integrated with Processor |
| Screen Size | 13.3" Diagonal LED-backlit display with IPS technology |
| RAM | 16GB |
| Hard Disk | 1TB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel Iris Plus Graphics |
| Audio/Speaker | Built in Ethernet stereo speakers |
| Networking | Ethernet / Wi-Fi / Bluetooth V5.0 |
| Webcam | 720p FaceTime HD Camera |
| Battery | 38.75W, Li-polymer |
| Keyboard | Backlit Magic Keyboard |
| Software | macOS |
| Ports | 2 x USB |
| Dimensions (W x D x H) | 304.1 x 15.6 x 212.4mm |
| Product Weight (Kg) | 1.3 kg |
| Series | Others |
📖 Overview
This Apple MacBook Pro 2020 comes with M1 processor, 8GB DDR4 RAM and 1TB SSD. It has 13.3" Diagonal LED-backlit display that features IPS technology, 720p FaceTime HD Camera, amazing refresh rate, and 400nits brightness. It has 802.11ax Wi-Fi 6 wireless and Bluetooth V5.0 for network connectivity.
Be the first to review
Share your experience with Apple Macbook Pro M1 2020 8GB RAM / 1TB SSD and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★