Apple MacBook Pro M1 2020 8GB RAM 256GB SSD
-5%
Price in Bangladesh
৳80,000
from 1 seller
The lowest price of Apple in Bangladesh is ৳80,000 only. Buy Apple at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
Save 6%
৳85,000
৳ 80,000
📋 Apple Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Apple |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Macbook |
| Processor Type | M1 |
| Processor Speed | 8-core CPU: 4 performance + 4 efficiency cores |
| Chipset | Apple M1 System on Chip (SoC) |
| Screen Size | 13.3-inch Retina Display (2560 x 1600), LED-backlit, IPS technology |
| RAM | 8GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Integrated 8-core GPU |
| Audio/Speaker | Stereo Speaker with high dynamic range |
| Networking | Bluetooth v5.0, 802.11ax Wi-Fi 6 wireless |
| Webcam | 1080p FaceTime HD camera |
| Battery | Built-in 58.2-watt-hour lithium-polymer battery, Battery cycle count 2-50 |
| Keyboard | Backlit Magic Keyboard with Touch Bar and integrated Touch ID sensor |
| Software | macOS (latest supported version) |
| Ports | 2 x Thunderbolt / USB 4 (USB-C), 3.5 mm headphone jack |
| Dimensions (W x D x H) | 11.97 x 8.36 x 0.61 inches |
| Product Weight (Kg) | 1.4 kg |
| Series | Others |
📖 Overview
This Apple MacBook Pro 2020 comes with M1 processor, 8GB DDR4 RAM and 256GB SSD. It has 13 inch Retina display that features IPS panel, 2560 x 1600 pixel resolution, 60Hz refresh rate, and 400nits brightness. It has 802.11ax Wi-Fi 6 wireless and Bluetooth v5.0 for network connectivity.
Be the first to review
Share your experience with Apple MacBook Pro M1 2020 8GB RAM 256GB SSD and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★