ASUS ExpertBook L1 L1400CDA Ryzen 3 3250U 14" Laptop
-6%
Price in Bangladesh
৳28,000
from 1 seller
The lowest price of Asus ExpertBook L1 L1400CDA in Bangladesh is ৳28,000 only. Buy Asus ExpertBook L1 L1400CDA at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
Save 7%
৳30,000
৳ 28,000
📋 Asus ExpertBook L1 L1400CDA Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Model | ✅ ExpertBook L1 L1400CDA |
| Brand | Asus |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | AMD Ryzen 3 3250U processor |
| Processor Speed | 2.6 GHz up to 3.5 GHz |
| Screen Size | 14" FHD Anti-glare display, (1920 x 1080p) resolution |
| RAM | 8GB DDR4 RAM |
| Hard Disk | 256GB M.2 NVMe PCIe 3.0 |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | AMD Radeon Graphics |
| Audio/Speaker | Built-in Speaker & Microphone, Cortana support |
| Networking | 1x RJ45 Gigabit Ethernet, Wi-Fi 5(802.11ac), Bluetooth 4.1 |
| Webcam | HD |
| Card Reader | Micro SD card reader |
| Battery | 3-Cell Li-ion, 42WHrs, 65W AC Adapter |
| Keyboard | Chiclet Keyboard & Spill-resistant Keyboard |
| Software | Free DoS |
| Dimensions (W x D x H) | 35.80 x 23.65 x 1.94 cm |
| Product Weight (Kg) | 1.75 kg (With Battery) |
| Series | Others |
📖 Overview
This ASUS ExpertBook L1 L1400CDA laptop features a AMD Ryzen 3 3250U processor that has a 2.6 GHz up to 3.5 GHz processor speed. It has a 14" FHD Anti-glare display with 1920 x 1080p resolution and it is built-in Speaker & Microphone. Moreover, the 8GB DDR4 RAM with 256GB M.2 NVMe PCIe 3.0 SSD Hard Disk gives a faster using experience and the 3-Cell Li-ion battery gives a run time up to 42 hours that has a 65W AC adapter.
Be the first to review
Share your experience with ASUS ExpertBook L1 L1400CDA Ryzen 3 3250U 14" Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★