Asus GL552VW Core i5 6th Gen 8GB RAM Laptop
-18%
Price in Bangladesh
৳20,500
from 1 seller
The lowest price of Asus in Bangladesh is ৳20,500 only. Buy Asus at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
Save 18%
৳25,000
৳ 20,500
📋 Asus Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Asus |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-6300HQ 6th Gen Processor |
| Processor Speed | 2.3 GHz up to 3.2 GHz, 6 MB Cache |
| Screen Size | 15.6" IPS 16:9 Full HD Anti Glare LED |
| RAM | 8 GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | DVD R/W |
| Graphics Card | Built-in Graphics |
| Audio/Speaker | Built-in Speakers And Microphone |
| Networking | Integrated 10/ 100 BASE-T Ethernet LAN, 802.11b/g/n And Bluetooth 4.0 Combo |
| Webcam | HD Web Camera |
| Card Reader | Integrated Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth |
| Battery | 4 Cell 4.5 Hours Backup Battery |
| Keyboard | Backlit |
| Software | Free DOS |
| Product Weight (Kg) | 2.3 Kg |
| Series | Others |
📖 Overview
Asus GL552VW laptop is a powered by Intel core i5 6th generation processor. It has 8 GB DDR4 RAM, and 256GB SSD, This laptop comes with 15.6 inch IPS 16:9 full HD anti glare display. This Asus laptop features HD web camera, wi-fi, Bluetooth 4.0.
Be the first to review
Share your experience with Asus GL552VW Core i5 6th Gen 8GB RAM Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★