Asus ROG G752V i7 6th Gen Dedicated Graphics Gaming
-18%
Price in Bangladesh
৳45,000
from 1 seller
The lowest price of Asus in Bangladesh is ৳45,000 only. Buy Asus at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Mohammadpur, Dhaka
Save 18%
৳55,000
৳ 45,000
📋 Asus Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Asus |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Gaming |
| Processor Type | Intel Core i7-6700HQ 6th Generation |
| Processor Speed | 2.60 GHz Up To 3.50 GHz, 6MB Cache |
| Chipset | Intel Chipset |
| Screen Size | 17.3 Inch 1920 x 1080p IPS LED Anti Glare LED Display |
| RAM | 16GB DDR4 |
| Hard Disk | 256 GB M.2 NVME SSD + 1 TB HDD |
| Disk Type | SSD + HDD |
| Optical Drive | Dual Layer DVD R/W |
| Graphics Card | 10 GB Total Graphics with Dedicated NVIDIA GTX 965 GDDR5 2GB |
| Audio/Speaker | Built In Speaker and Microphone |
| Networking | Integrated 802.11 b/g/n, Bluetooth V4.0, 10/100/1000 Base |
| Webcam | HD Web Camera |
| Card Reader | 1 USB 3.0 Port, 2 x USB 2.0 Port |
| Battery | 6 Cell Baterry with 4.5 Hours Backup |
| Keyboard | Backlit |
| Software | Windows |
| Product Weight (Kg) | 2.7 Kg |
| Series | Others |
📖 Overview
Asus ROG G752V gaming laptop has Intel core i7 6th generation processor, Nvidia GeForce laptop graphics card, 16 GB RAM, 1TB HDD + 256GB M.2 NVME SSD, 17.3 inch full HD display, WIFI, Bluetooth, web camera, DVD R/W and 2.7 kg laptop weight.
Be the first to review
Share your experience with Asus ROG G752V i7 6th Gen Dedicated Graphics Gaming and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★