Asus Rog Strix G15 RTX 3060Ti Ryzen 7 Gaming Laptop
-10%
Price in Bangladesh
৳107,989
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Asus Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Asus |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Gaming |
| Processor Type | AMD Ryzen 7 5800H Processor |
| Processor Speed | 16M Cache, 3.2 GHz up to 4.4 GHz |
| Screen Size | 15.6 inch FHD |
| RAM | 8 GB DDR4 3200Mhz Ram |
| Hard Disk | 512GB PCI E NVME 3.0 SSD |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 3060 6 GB Dedicated |
| Audio/Speaker | Audio by Dolby Atmos AI mic noise-canceling Built-in array microphone 2x 1.5W speaker |
| Networking | Wi-Fi 6, Bluetooth 5.1 |
| Webcam | Yes |
| Card Reader | Yes |
| Battery | 4-cell Li-ion |
| Keyboard | Illuminated Keyboard |
| Software | Windows |
| Extra Slot | N/A |
| Dimensions (W x D x H) | 35.4 x 25.9 x 2.26 ~ 2.72 cm |
| Product Weight (Kg) | 2.30 Kg |
| Series | Others |
📖 Overview
This Asus Rog Strix RTX 3060Ti laptop comes with 8GB DDR4 RAM and 256 GB Hard Disk. This laptop has a 15.6-inch FHD display so doing any work is convenient. It has an NVIDIA GeForce RTX 3060 6 GB dedicated processor, a 4-cell Li-ion battery, and an Illuminated Keyboard.
Be the first to review
Share your experience with Asus Rog Strix G15 RTX 3060Ti Ryzen 7 Gaming Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★