Asus TUF A15 FA506NCR-HN003W Ryzen 7-7435HS Laptop
Price in Bangladesh
৳128,999
from 1 seller
The lowest price of Asus in Bangladesh is ৳128,999 only. Buy Asus at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
৳ 128,999
📋 Asus Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Asus |
| Condition | Intact |
| Laptop Type | Gaming |
| Processor Type | AMD Ryzen 7-7435HS |
| Processor Speed | Up To 4.50GHz, 16MB Cache |
| Screen Size | 15.6" FHD (1920 x 1080) 144Hz |
| RAM | 16GB DDR5 4800MHz |
| Hard Disk | 512GB NVM Express Drive |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | AMD Radeon 660M - 8GB, NVIDIA RTX 4060 - 8GB DDR6 Dedicated |
| Audio/Speaker | AI noise-canceling technology, DTS software, Hi-Res certification (for headphones) |
| Networking | Wi-Fi 6 (802.11ax) (Dual band) 2 x 2, 1x RJ45 LAN port (10/100/1000 Mbps) LAN |
| Webcam | 720P HD camera |
| Battery | 3-cell Li-ion |
| Keyboard | RGB Backlit Available |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 35.9 x 25.6 x 2.28 ~ 2.45 cm |
| Product Weight (Kg) | 2.30 Kg |
| Series | Others |
📖 Overview
This Asus TUF A15 FA506NCR-HN003W comes with a powerful AMD Ryzen 7-7435HS processor that has a turbo frequency up to 4.50GHz and 16MB Cache. It has a 15.6 inch FHD display that has resolution of 1920 x 1080p with a refresh of 144Hz. With its 16GB DDR5 4800MHz RAM, 512GB NVM Express Drive and 8GB dedicated graphics card gives flagship smooth performance. Also, it has 720p HD camera, AI noise-canceling technology DTS software, Hi-Res certification (for headphones), and RGB Backlit keyboard.
Be the first to review
Share your experience with Asus TUF A15 FA506NCR-HN003W Ryzen 7-7435HS Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★