Asus TUF F16 FX607VU Core 5-210H Gaming Laptop
Price in Bangladesh
৳129,999
from 1 seller
The lowest price of Asus in Bangladesh is ৳129,999 only. Buy Asus at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
৳ 129,999
📋 Asus Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Asus |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Gaming |
| Processor Type | Core 5 210H |
| Processor Speed | UpTo 4.80GHz, 12MB Cache |
| Screen Size | 16" FHD |
| RAM | 16GB DDR5 4800MHz |
| Hard Disk | 512GB NVMe |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel Ultra HD 8GB with NVIDIA RTX 4050 - 6GB DDR6 Dedicated |
| Audio/Speaker | 2x 2W Built-in Speaker |
| Webcam | 720P HD camera |
| Battery | 4-cell Li-ion, 56 WHr |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard 1-Zone RGB |
| Dimensions (W x D x H) | 35.4 x 25.1 x 2.21cm |
| Product Weight (Kg) | 2.20 Kg |
| Series | Others |
📖 Overview
This TUF F16 FX607VU gaming laptop has a Core 5 210H processor, up to 4.80GHz, 12MB Cache Processor Speed, 16" FHD display, 16GB DDR5 4800MHz RAM, 512GB NVMe SSD, Intel Ultra HD 8GB with NVIDIA RTX 4050 6GB DDR6 Dedicated graphics card, 2x 2W Built-in Speaker, 4-cell Li-ion, 56 WHr battery and 720P HD camera webcam.
Be the first to review
Share your experience with Asus TUF F16 FX607VU Core 5-210H Gaming Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★