Asus TUF Core i5 10th Gen 4GB Dedicated Graphics
-14%
Price in Bangladesh
৳60,000
from 1 seller
The lowest price of Asus FX506L in Bangladesh is ৳60,000 only. Buy Asus FX506L at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Mohammadpur, Dhaka
Save 14%
৳70,000
৳ 60,000
📋 Asus FX506L Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Model | ✅ FX506L |
| Brand | Asus |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Gaming |
| Processor Type | Intel Core i5 10th Gen |
| Processor Speed | 2.50 GHz up to 4.50 GHz |
| Chipset | Integrated with Processor |
| Screen Size | 15.6" 4K Supported |
| RAM | 16 GB DDR4 |
| Hard Disk | 512 GB M.2 NVME |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | N/A |
| Graphics Card | 12 GB Total Graphics with 4GB Dedicated NVIDIA GTX |
| Audio/Speaker | DTS Software, Built-in Array Microphone, Built-in Speaker |
| Networking | Wi-Fi 6 AX201 Wi-Fi + Bluetooth 5.1, 1 x Ethernet LAN (RJ-45) |
| Webcam | HD |
| Battery | 48WHr, 3-Cell with 150W Power Adapter, 3 Hours |
| Keyboard | RGB, Illuminated Keyboard, and TouchPad |
| Software | Windows 10, 11 |
| Dimensions (W x D x H) | 14.00 x 10.00 x 1.00 inches |
| Product Weight (Kg) | 2.2 kg |
| Series | Others |
📖 Overview
This Asus TUF FX506L is a Gaming laptop that arrives with a Core i5 10th Gen processor and a 15.6" Ultra HD display. It has 16GB of RAM and 512GB of internal storage, an RGB-lit keyboard, HD webcam. It is suitable for gaming because it uses a 4GB NVidia GeForce GTX 1650 graphic. It also features Wi-Fi 6 AX201, Bluetooth V5.1 network, and wireless connectivity options.
Be the first to review
Share your experience with Asus TUF Core i5 10th Gen 4GB Dedicated Graphics and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★