ASUS TUF Gaming F15 FX506HF Core i7 11th Gen
-9%
Price in Bangladesh
৳65,500
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Asus Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Asus |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Gaming |
| Processor Type | Intel Core i7-11800H |
| Processor Speed | 2.30 GHz up to 4.60 GHz, 24M Cache |
| Screen Size | 15.6" 1920 x 1080 Pixel Resolution 144Hz Refresh Rate |
| RAM | 16GB DDR4 |
| Hard Disk | 512GB SSD |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | N/A |
| Graphics Card | RTX 3050 4GB GDDR6 |
| Audio/Speaker | Two Upgraded Speaker |
| Networking | Ethernet LAN, Wi-Fi 6 AX201, Bluetooth V5.1 |
| Webcam | 720p HD Webcam |
| Card Reader | Yes |
| Battery | 3-Cell 48WHr |
| Keyboard | RGB Backlit |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 14.00 x 10.00 x 1.00 inch |
| Product Weight (Kg) | 2.27 Kg |
| Series | Others |
📖 Overview
Asus TUF Gaming F15 FX506HF laptop included 16GB DDR4 RAM and 512GB NVMe SSD storage capacity. This laptop features a 15.6" fast IPS-level panel with up to 144Hz which is perfect for fast-paced gameplay. It has a versatile USB 3.2 Gen 2 Type-C port supporting DisplayPort 1.4 technology to connect G-SYNC gaming displays and 4K resolution, 120Hz Refresh rate game play can be experienced. This laptop features multiple heat pipes and 3 heatsinks to dissipate heat during intense gaming sessions and keep cool for long periods of time.
Be the first to review
Share your experience with ASUS TUF Gaming F15 FX506HF Core i7 11th Gen and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★