Asus VivoBook 14 K413EA Core i5 11th Gen 8GB RAM Laptop
-18%
Price in Bangladesh
৳31,500
from 1 seller
The lowest price of Asus vivobook 14 k413ea core i5 11th gen 8gb ram laptop in Bangladesh is ৳31,500 only. Buy Asus vivobook 14 k413ea core i5 11th gen 8gb ram laptop at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Shyamoli, Dhaka
Save 18%
৳38,500
৳ 31,500
📋 Used Laptop Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-1135G7 11th Generation Processor |
| Processor Speed | Base Frequency 2.40 GHz up to 4.20 GHz, 8M Cache |
| Screen Size | 14-inch, FHD 16:9, IPS-Level Panel, Anti-Glare Display, LED Backlit, 250nits, NTSC: 45%, Screen-to-Body Ratio 84 % |
| RAM | 8GB |
| Hard Disk | 512GB M.2 NVMe |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel Iris Xe graphics |
| Audio/Speaker | Harmon / Kardon Audio by ICEpower Built-in Speaker |
| Networking | Wi-Fi 6 802.11ax / Bluetooth 5.0 |
| Webcam | 720p HD Camera |
| Card Reader | 3-in-1 Card Reader SD / MMC / MS |
| Battery | 2S1P, 2-Cell Li-ion |
| Keyboard | US International |
| Dimensions (W x D x H) | 360.0 x 235.0 x 19.9mm |
| Product Weight (Kg) | 1.40 Kg |
| Series | Asus Vivobook |
📖 Overview
The Asus VivoBook K413EA laptop appears with a 14" FHD display that supports 1920 x 1080 pixels resolution with 300 NITS. And, the laptop has 512GB SSD storage and 8GB RAM capacity. Besides, It is designed with an Intel Core i5 11th generation processor capable of delivering turbo frequency speeds of up to 4.20GHz. It comes with a backlit chiclet keyboard and a built-in array microphone.
Be the first to review
Share your experience with Asus VivoBook 14 K413EA Core i5 11th Gen 8GB RAM Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★