Asus VivoBook 14 K413E Core i5 11th Gen 512GB SSD
-9%
Price in Bangladesh
৳48,000
from 1 seller
The lowest price of Asus in Bangladesh is ৳48,000 only. Buy Asus at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
Save 9%
৳53,000
৳ 48,000
📋 Asus Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Asus |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-1135G7 11th Generation Processor |
| Processor Speed | Base Frequency 2.40 GHz up to 4.20 GHz, 8M Cache |
| Screen Size | 14-inch, FHD 16:9, IPS-Level Panel, Anti-Glare Display, LED Backlit, 250nits, NTSC: 45%, Screen-to-Body Ratio 84 % |
| RAM | 8GB DDR4 |
| Hard Disk | 512GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel Iris Xe graphics |
| Audio/Speaker | Harmon / Kardon<br> Audio by ICEpower<br> Built-in Speaker |
| Networking | Wi-Fi 6 802.11ax / Bluetooth 5.0 |
| Webcam | 720p HD Camera |
| Card Reader | 3-in-1 Card Reader SD / MMC / MS |
| Battery | 2S1P, 2-Cell Li-ion |
| Keyboard | US International |
| Dimensions (W x D x H) | 360.0 x 235.0 x 19.9mm |
| Product Weight (Kg) | 1.40 Kg |
| Series | Asus Vivobook |
📖 Overview
The Asus VivoBook K413E laptop appears with a 14" FHD display that supports 1920 x 1080 pixels resolution with 300 NITS. And, the laptop has 8GB RAM and 512GB SSD storage capacity. Besides, it comes with an Intel Core i5 11th generation process that has the ability to deliver up to a 4.20GHz turbo frequency speed. It comes with a built-in array microphone & a backlit chiclet keyboard.
Be the first to review
Share your experience with Asus VivoBook 14 K413E Core i5 11th Gen 512GB SSD and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★