Asus VivoBook 15 X1504VA Core i5 13th Gen 16GB RAM
-11%
Price Range in Bangladesh
from
৳60,000
to
৳62,700
across 2 sellers
The lowest price of Asus in Bangladesh is ৳60,000 only. Buy Asus at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳62,700 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
Save 12%
৳68,000
৳ 60,000
Akbarshah, Chittagong
Save 25%
৳83,700
৳ 62,700
📋 Asus Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Asus |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5 13th Gen |
| Processor Speed | 12MB Cashe, 10 Cores, 12 Threads, Up to 4.6 GHZ |
| Chipset | Intel |
| Screen Size | 15.6" FHD |
| RAM | 16GB DDR4 |
| Hard Disk | 512GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel Iris Xe graphics |
| Audio/Speaker | Built-in speaker |
| Networking | Wi-Fi 5(802.11ac) (Dual band) 1x1 |
| Webcam | HD camera |
| Battery | 3 Cell 42Wh |
| Keyboard | Backlit keyboard |
| Software | Windows 11 Home |
| Dimensions (W x D x H) | 359.7 x 232.5 x 17.9mm |
| Product Weight (Kg) | 1.70 kg |
| Series | Asus Vivobook |
📖 Overview
This Asus VivoBook15 X1504VA laptop comes with a 15.6" FHD LED display with a resolution of 1920 x 1080p. It is powered by an Intel Core i5-1335U 13th generation powerful processor that will provide responsive performance for daily tasks. Moreover, it has 16GB DDR4 RAM and 512GB SSD storage capacity so, it ensures good performance while working.
Be the first to review
Share your experience with Asus VivoBook 15 X1504VA Core i5 13th Gen 16GB RAM and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★