Asus VivoBook 15 X512FL Core i5 8th Gen 15.6" Full HD
-12%
Price in Bangladesh
৳35,000
from 1 seller
The lowest price of Asus in Bangladesh is ৳35,000 only. Buy Asus at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Mohammadpur, Dhaka
Save 13%
৳40,000
৳ 35,000
📋 Asus Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Asus |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-8265U 8th Generation |
| Processor Speed | 1.6 GHz up to 3.9 GHz |
| Chipset | Intel |
| Screen Size | 15.6" 4K Supported FHD |
| RAM | 12GB DDR4 |
| Hard Disk | 256 GB M.2 NVME SSD + 1TB HDD Hard Disk |
| Disk Type | SSD + HDD |
| Graphics Card | 8GB Total Graphics With Dedicated NVIDIA GeForce MX 250 GDDR5 |
| Audio/Speaker | ASUS SonicMaster Technology |
| Networking | Integrated Wi-Fi 5 802.11 ac |
| Webcam | HD webcam |
| Card Reader | MicroSD Card Reader |
| Battery | 2 -Cell 37Wh Battery, 3 Hours backup |
| Series | Asus Vivobook |
📖 Overview
This Asus VivoBook 15 X512FL laptop has a 15.6" 4K supported FHD display. It is powered by an Intel Core i5 8th generation processor with a frequency range of 6M cache, up to 3.9 GHz clock speed. Also, it offers 8GB total graphics with dedicated NVIDIA GeForce MX 250 GDDR5, 12GB DDR4 RAM, 1TB HDD+256GB SSD storage, chicklet keyboard and audio Asus SonicMaster technology, 2-cell 37Wh super fast-charging battery.
Be the first to review
Share your experience with Asus VivoBook 15 X512FL Core i5 8th Gen 15.6" Full HD and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★