Asus VivoBook 15 X515EA Core i5 11th Gen Laptop
-12%
Price in Bangladesh
৳41,000
from 1 seller
The lowest price of Asus in Bangladesh is ৳41,000 only. Buy Asus at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
Save 13%
৳47,000
৳ 41,000
📋 Asus Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Asus |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-1135G7 11th gen |
| Processor Speed | 8M Cache, 2.40 GHz up to 4.20 GHz |
| Screen Size | 15.6-inch FHD Anti-Glare, LED Backlit |
| RAM | 8GB DDR4 3200MHz |
| Hard Disk | 512GB NVME |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | N / A |
| Graphics Card | Intel Iris Xe Graphics |
| Audio/Speaker | SonicMaster Audio by ICEpower with Cortana support, Built-in speaker |
| Networking | Wi-Fi 5(802.11ac), Bluetooth 4.1 |
| Webcam | VGA camera |
| Card Reader | Micro SD Card Reader |
| Battery | 2-cell Li-ion, 37WHrs Capacity |
| Keyboard | Backlit |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 36.02 x 23.49 x 1.99 ~ 1.99 cm |
| Product Weight (Kg) | 1.80 Kg |
| Series | Asus Vivobook |
📖 Overview
Asus VivoBook 15 X515EA laptop is powered by Intel Core i5 11th generation processor with Intel Iris Xe graphics and a maximum turbo frequency of 4.20 GHz. This Asus laptop has 8GB DDR4 memory with a speed of 3200 MHz which helps to perform every task quickly and efficiently. It also has a 512GB storage capacity to store videos and other data.
Be the first to review
Share your experience with Asus VivoBook 15 X515EA Core i5 11th Gen Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★