Asus Vivobook 15 X560UD Core i7 8th Gen 16GB RAM
-19%
Price in Bangladesh
৳35,500
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Asus Vivobook 15 X560UD Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Model | ✅ Vivobook 15 X560UD |
| Brand | Asus |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i7-8550u 8th Generation |
| Processor Speed | 4.00GHz Clock Speed, 8M Cache |
| Screen Size | 15.6" 4K Supported FHD 1920 x 1080p Resolution |
| RAM | 16GB DDR4 RAM |
| Hard Disk | 128GB M.2 NVME SSD + 1TB HDD |
| Disk Type | SSD + HDD |
| Graphics Card | 4GB GTX1050 GDDR5 |
| Audio/Speaker | Yes |
| Networking | LAN / Wi-Fi / Bluetooth |
| Webcam | Full HD |
| Battery | 4 Hours of Backup |
| Series | Asus Vivobook |
📖 Overview
Asus Vivobook 15 X560UD laptop comes with an intel core i7 8th generation processor that can deliver 4.00GHz clock speed with 8MB cache. Also, this laptop includes 16GB DDR4 type RAM, 128GB M.2 NVME SSD, 1TB HDD drive capacity, 4GB GTX1050 dedicated graphics card & a 15.6" screen display that supports 1920 x 1080p picture resolution.
Be the first to review
Share your experience with Asus Vivobook 15 X560UD Core i7 8th Gen 16GB RAM and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★