Asus VivoBook S14 S433EA Core i5 11th Gen 14" Laptop
-10%
Price in Bangladesh
৳49,000
from 1 seller
The lowest price of Asus in Bangladesh is ৳49,000 only. Buy Asus at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
Save 11%
৳55,000
৳ 49,000
📋 Asus Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Asus |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5 11th Gen 1135G7 Processor |
| Processor Speed | 8M Cache, 2.40 GHz up to 4.20 GHz |
| Chipset | Intel |
| Screen Size | 14" Full HD LED 1920 x 1080p Anti-Glare, 16:9, IPS-LEVEL PANEL, 250 NITS, 100% SRGB, Thin-bezel Display |
| RAM | 8GB DDR4 3200MHz |
| Hard Disk | 512GB PCIEG3 |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel Iris Xe Graphics |
| Audio/Speaker | ASUS Sonic Master Stereo Audio Array Microphone |
| Networking | Intel Wi-Fi 6 802.11ax<br>Bluetooth 5.0V |
| Webcam | HD Webcam |
| Card Reader | 1 x MicroSD Card Reader |
| Battery | 3 Cell, 50Wh Lithium-Polymer Battery |
| Product Weight (Kg) | 1.4Kg |
| Series | Others |
📖 Overview
This Asus VivoBook S14 S433EA laptop comes with an Intel Core i5 11th generation processor, 14 inches full HD display, 8GB RAM, 512GB SSD, 3 cell battery, 2 x USB 2.0, 1 x USB 3.2 Gen 1 type-A, 1 x thunderbolt 3.0 USB-C, 1 x HDMI, illuminated keyboard, and fingerprint sensor.
Be the first to review
Share your experience with Asus VivoBook S14 S433EA Core i5 11th Gen 14" Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★