Asus VivoBook X509JP i5 10th Gen Nvidia Slim Laptop
-11%
Price in Bangladesh
৳40,000
from 1 seller
The lowest price of Asus in Bangladesh is ৳40,000 only. Buy Asus at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Mohammadpur, Dhaka
Save 11%
৳45,000
৳ 40,000
📋 Asus Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Asus |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-1025G1 10th Generation |
| Processor Speed | Base Frequency 1.00GHz up to 3.60GHz, 6M Cache |
| Screen Size | 15.6" 4K Supported 1920 x 1080 Pixel, 60Hz Anti-Glare Panel, Ultra Full HD Non Edge Display |
| RAM | 8GB DDR4 |
| Hard Disk | 256 GB M.2 NVME SSD + 1TB HDD |
| Disk Type | SSD + HDD |
| Graphics Card | 8GB Total Graphics With Dedicated NVIDIA GeForce MX 330 GDDR5 |
| Audio/Speaker | Loudspeaker |
| Networking | Wireless Wi-Fi 5 802.11ac, Bluetooth 4.1 |
| Webcam | VGA Webcam |
| Card Reader | Multi-Format Card Reader |
| Battery | 2-Cell Li-ion, 3 Hours Back up |
| Keyboard | Backlit Keyboard |
| Software | Windows |
| Extra Slot | Extra RAM Slot Upgradable up to 12GB, Extra M.2 Slot, 1x M.2 2280 PCIe 3.0x2 |
| Dimensions (W x D x H) | 360.2 x 234.9 x 22.9 mm |
| Product Weight (Kg) | 1.8 Kg |
| Series | Asus Vivobook |
📖 Overview
The Asus VivoBook X509JP laptop has an Intel Core i5 10th gen processor with a base frequency of 1.00GHz and a maximum turbo speed of 3.60 GHz. It has an 8GB Total Graphics with Dedicated NVIDIA GeForce MX 330 GDDR5, a full-size backlit keyboard, and a Webcam. It comes with a 2-cell 32 Wh polymer battery that can provide you with enhanced power backup while traveling and it weighs 1.8 kg which makes it easy to carry.
Be the first to review
Share your experience with Asus VivoBook X509JP i5 10th Gen Nvidia Slim Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★