Asus Vivobook X512F Core i3 8th Gen
-52%
Price in Bangladesh
৳20,000
from 1 seller
The lowest price of Asus in Bangladesh is ৳20,000 only. Buy Asus at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Paba, Rajshahi
Save 52%
৳42,000
৳ 20,000
📋 Asus Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Asus |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i3 8th Gen |
| Processor Speed | 3.6GHz Smart Cache 6 MB, 4 cores and 4 threads |
| Screen Size | 15" |
| RAM | 8GB |
| Hard Disk | 256GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | 4GB |
| Audio/Speaker | Built in |
| Networking | Built in, Wi-Fi 5 (802.11ac), Bluetooth |
| Webcam | HD |
| Dimensions (W x D x H) | 357.2 x 230.4 x 19.9 mm |
| Product Weight (Kg) | 1.75 kg |
| Other Features | Fingerprint Sensor with Windows Hello Support |
| Series | Asus Vivobook |
📖 Overview
The Asus Vivobook X512F laptop features an Intel core i3 8th generation processor that can reach a base frequency of 3.6GHz. It has 4 cores and 4 threads, and a 6 MB smart cache. Additionally, this impressive device is equipped with 8GB of RAM, a 256GB SSD, 4GB of integrated graphics, a 15" IPS monitor, and comprehensive network and connectivity options, including Bluetooth, Wi-Fi, and more.
Be the first to review
Share your experience with Asus Vivobook X512F Core i3 8th Gen and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★