Asus Vivobook X542UN Core i7 8th Gen Gaming Laptop
-5%
Price in Bangladesh
৳36,500
from 1 seller
The lowest price of Asus in Bangladesh is ৳36,500 only. Buy Asus at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
Save 5%
৳38,500
৳ 36,500
📋 Asus Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Asus |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Gaming |
| Processor Type | Intel Core i7-8750H 8th Generation |
| Processor Speed | 1.60 GHz to 3.40 GHz, 6 MB Intel Smart Cache |
| Chipset | Intel Chipset |
| Screen Size | 15.6 Inch Diagonal FHD SVA Anti-Glare WLED-Backlit |
| RAM | 8GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | DVD R/W |
| Graphics Card | 8GB Graphics with 4GB Dedicated NVIDIA GeForce GTX 1050 |
| Audio/Speaker | Combo |
| Networking | Integrated 802.11b/g/n, Integrated 802.11 AC, Built-in Bluetooth V4.0 |
| Webcam | HD Web Camera |
| Card Reader | Multi-Format Card Reader (SD / SDHC / SDXC) |
| Battery | 2 Cell Li-Polymer |
| Keyboard | Chiclet Keyboard with isolated Num key |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 380 x 251 x 23.2cm |
| Product Weight (Kg) | 2.15 Kg |
| Series | Asus Vivobook |
📖 Overview
Asus VivoBook X542UN is a gaming laptop that has 4GB Dedicated NVIDIA GeForce GTX 105 with shared 4GB graphics. It is a powered by Intel core i7 8th generation processor. It has 8 GB DDR4 RAM and 256GB SSD storage capacity. The laptop comes with 15.6 Inch diagonal full HD SVA anti-glare WLED-Backlit display. This laptop features DVD R/W, LAN, WiFi, Bluetooth, card reader, web camera, and 2.15 kg weight.
Be the first to review
Share your experience with Asus Vivobook X542UN Core i7 8th Gen Gaming Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★