Dell Chromebook 13-7310 Core i3 5th Gen 4GB RAM
-25%
Price in Bangladesh
৳15,000
from 1 seller
The lowest price of Dell in Bangladesh is ৳15,000 only. Buy Dell at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Mohammadpur, Dhaka
Save 25%
৳20,000
৳ 15,000
📋 Dell Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Core i3-5005U 5th Gen |
| Processor Speed | 2.00GHz of Base Frequency, 3MB Cache |
| Screen Size | 13.3" (1920 x 1080p) Touch Screen HD Display |
| RAM | 4GB |
| Hard Disk | 120GB SSD + 500GB Portable HDD |
| Disk Type | SSD + HDD |
| Graphics Card | 2GB Intel HD Graphics 5500 |
| Networking | WIFI / BlueTooth |
| Webcam | Yes |
| Card Reader | Yes |
| Battery | 5 Hours of Battery Backup |
| Keyboard | Backlit Keyboard |
| Software | Default Chrome OS |
| Ports | 2 x USB Port<br>1 x HDMI Port |
| Dimensions (W x D x H) | 12.93 x 9.03 x 0.84 inches |
| Product Weight (Kg) | 1.4Kg |
| Series | Chromebook |
📖 Overview
This Dell Chromebook 13-7310 comes with a Core i3-5005U 5th generation processor with 2.00GHz base frequency and 3MB cache, the display is 13.3 inches with 1920 x 1080p resolution and touch screen. It has 4GB RAM and a 500GB portable HHD+120GB SSD. And 2GB Intel 5500 graphics card.
Be the first to review
Share your experience with Dell Chromebook 13-7310 Core i3 5th Gen 4GB RAM and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★