Dell Inspiron 15-5570 Core i3 8th Gen Laptop
Price in Bangladesh
৳28,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Dell Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i3-8130U 8th Gen |
| Processor Speed | 4M Cache, up to 3.40 GHz |
| Screen Size | 15.6 Inch FHD LED Display |
| RAM | 16GB DDR4 2133MHz |
| Hard Disk | 128GB NVME SSD+ 1TB HDD |
| Disk Type | SSD + HDD |
| Optical Drive | DVD RW |
| Graphics Card | Intel HD Graphics |
| Networking | LAN, Wi-Fi, Bluetooth |
| Webcam | 720p HD Camera |
| Card Reader | Yes |
| Battery | 3 Cell |
| Keyboard | Standard |
| Software | Windows 11 Home (Genuine) |
| Product Weight (Kg) | 2.20 Kg |
| Series | Dell Latitude |
📖 Overview
Dell Inspiron 15-5570 laptop is a powered by Intel Core i3 8th generation processor with Intel HD shared graphics. It has 16GB DDR4 2133MHz RAM which provides responsive performance for the user's daily tasks. It also comes with 128GB NVME SSD+ 1TB HDD which will provide ample storage space for documents, files and applications.
Be the first to review
Share your experience with Dell Inspiron 15-5570 Core i3 8th Gen Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★