Dell Inspiron 15 7570 Core i7 8th Gen
-17%
Price in Bangladesh
৳37,000
from 1 seller
The lowest price of Dell in Bangladesh is ৳37,000 only. Buy Dell at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Kamalapur, Dhaka
Save 18%
৳45,000
৳ 37,000
📋 Dell Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i7-8550U 8th Gen |
| Processor Speed | Up to 4.0 GHz, With 8MB Cache File |
| Chipset | Integrated with a processor |
| Screen Size | 15.6" 4K (3840 x 2160p) Touch x360 |
| RAM | 8GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB NVMe |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | DVD-RW drive |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce 940MX |
| Audio/Speaker | Stereo speakers (2.5W x 2 = 4W peak) professionally tuned with Waves MaxxAudio Pro |
| Webcam | 720p HD Webcam |
| Battery | 4-Cell, 42Wh lithium-ion battery |
| Keyboard | Full-sized, island-style keyboard |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 14.31 x 9.80 x 0.76 inches |
| Product Weight (Kg) | 2.0 Kg |
| Series | Dell Inspiron |
📖 Overview
This Dell Inspiron 15 7570 Laptop features an Intel Core i7-8550U processor, 8GB DDR4 RAM, 256GB SSD, NVIDIA GeForce 940MX Graphics, spill-resistant keyboard, integrated speakers, HD widescreen camera, built-in DVD+/-RW, and high-power 3-cell batteries.
Be the first to review
Share your experience with Dell Inspiron 15 7570 Core i7 8th Gen and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★