Dell Inspiron 15 Core i7 6th Gen
-26%
Price in Bangladesh
৳18,500
from 1 seller
The lowest price of Dell inspiron 15 core i7 6th gen in Bangladesh is ৳18,500 only. Buy Dell inspiron 15 core i7 6th gen at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
Save 26%
৳25,000
৳ 18,500
📋 Used Laptop Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i7 6th Generation |
| Processor Speed | Up to 3.10 GHz, 4M Cache |
| Screen Size | 15.6 Inch HD Display with 1920 x 1080p Resolution |
| RAM | 8GB DDR4 RAM |
| Hard Disk | 256GB |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | Built-in Tray Load DVD |
| Audio/Speaker | 2 x Tuned Speakers with Waves MaxxAudio 1 x Combo Headphone / Microphone Jack |
| Networking | LAN, USB, Wi-Fi, Bluetooth |
| Webcam | HD Webcam |
| Battery | 3-Cell Lithium-Lon Battery |
| Ports | USB 4 ports, 1 x USB 2.0 |
| Dimensions (W x D x H) | 380.0 x 258.0 x 22.70mm |
| Product Weight (Kg) | 2.2Kg |
| Series | Dell Inspiron |
📖 Overview
Dell Inspiron 15 is a laptop that is powered by the Intel Core i7 processor of the 6th gen. The laptop comes with a 15.6" FHD display with a maximum resolution of 1920 x 1080p. Its processor and display provide a smooth and fast performance for your daily necessary multitasking and working. The laptop has 8GB DDR4 RAM and 256GB storage with a shared graphics card, a headphone/audio jack, an HD webcam, and a 3-cell lithium-ion battery.
Be the first to review
Share your experience with Dell Inspiron 15 Core i7 6th Gen and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★