Dell Inspiron 3442 Core i5 5th Gen 8GB / 128GB
-56%
Price in Bangladesh
৳13,000
from 1 seller
The lowest price of Dell in Bangladesh is ৳13,000 only. Buy Dell at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
Save 57%
৳30,000
৳ 13,000
📋 Dell Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-5300M 5th Generation |
| Processor Speed | 1.60 to 2.70GHz Clock Speed |
| Screen Size | 14" |
| RAM | 8GB |
| Hard Disk | 128GB SSD |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Built-in Graphics |
| Audio/Speaker | Built-in |
| Networking | Built in, Wi-Fi, Bluetooth |
| Webcam | Yes, HD |
| Battery | 1.30 hours |
| Dimensions (W x D x H) | 346 x 246 x 26.60mm |
| Product Weight (Kg) | 2.3 Kg |
| Series | Others |
📖 Overview
This Dell Inspiron 3442 laptop arrives with a Core i5 5th Gen processor that can generate a 1.60 to 2.70GHz Clock Speed. In addition, the laptop includes a 14" screen, 8GB RAM, 128GB SSD, integrated Intel Graphics, HD webcam, Wi-Fi, Bluetooth connectivity, and battery backup of about 1.30 hours.
Be the first to review
Share your experience with Dell Inspiron 3442 Core i5 5th Gen 8GB / 128GB and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★