Dell Inspiron 15 3501 Core i5 11th Gen 512GB SSD
-15%
Price in Bangladesh
৳33,800
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Dell Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5 11th Generation |
| Processor Speed | 2.40GHz Base Frequency up to 4.20GHz Turbo Boost Speed, 8M Cache |
| Screen Size | 15.6-inch FHD 1920 x 1080p Anti-glare LED Backlight Non-Touch Narrow Border WVA Display |
| RAM | 8GB |
| Hard Disk | 512GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | GeForce MX330 2GB graphics |
| Audio/Speaker | 2 x 2-watt stereo speakers |
| Networking | Ethernet RJ-45 LAN, 802.11ac 1 x 1 Wi-Fi, Bluetooth |
| Webcam | Yes |
| Card Reader | SD Card Reader |
| Battery | 3 Cell, 42 Wh |
| Keyboard | Backlit keyboard |
| Software | Default OS |
| Dimensions (W x D x H) | 363 x 249 x 18mm |
| Product Weight (Kg) | 2.2 Kg |
| Series | Others |
📖 Overview
This Dell Inspiron 15 3501 laptop has a 15.6-inch Full HD anti-glare display that provides a clear, bright image and is easy on the eyes. This laptop has 8GB RAM, 512GB storage capacity, and a 4.20 GHz maximum turbo frequency processor. It has an extra RAM slot and a combo headphone audio jack.
Be the first to review
Share your experience with Dell Inspiron 15 3501 Core i5 11th Gen 512GB SSD and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★